Vybrať si individuálny, alebo typový projekt domu?

Úvod Aktuality Vybrať si individuálny, alebo typový projekt domu?

Výstavba rodinného domu je jedno za najdôležitejších rozhodnutí v živote človeka, nakoľko pre mnohých ide o celoživotnú investíciu. Aj preto netreba takéto rozhodnutie uponáhľať, zvážiť je potrebné všetky aspekty pre i proti. My sa vám pri rozhodovaní pokúsime pomôcť.

Vizualizácia členenia domu na kľúč

 

 

Každý máme o svojom vlastnom bývaní svoje predstavy. A samozrejme aj svoje vlastné finančné možnosti. Pre väčšinu z nás je pritom rozhodujúci pomer ceny a kvality. Povedané jednoducho – za čo najmenej peňazí chceme čo najvyššiu kvalitu. Ak máme rozpočet na náš dom pomerne voľný a prakticky nie sme limitovaní financiami, môžeme dať väčší priestor našim predstavám, snom a dopriať si v dome presne to, čo požadujeme. Naopak, ak sme financiami zviazaní a náš rozpočet je presne stanovený, budeme musieť z našich predstáv často ubrať a hľadať kompromisy. To však neznamená, že nemôžeme mať domov, ktorý spĺňa naše predstavy o bývaní.

Poďme sa teraz pozrieť ma jednotlivé možnosti, ktoré sa nám ponúkajú. Aké plusy a mínusy má vlastný projekt rodinného domu, aké pozitíva a negatíva nesie naopak typový projekt stavby?

Individuálny projekt rodinného domu

Projekt na mieru, podľa vašich predstáv je doménou ľudí, ktorí majú presne špecifikované nároky, presnú predstavu o svojom bývaní, bez vôle robiť kompromisy. Jednoducho niečo vysnívané chcú mať a dajú do toho všetko. Čas, ale aj financie. V tomto type projektu sa všetko odvíja od spolupráce budúceho staviteľa s projektantom. Práve s ním si klient doladí všetky detaily budúceho bývania tak, aby bol napokon budúci majiteľ spokojný. Veď jeho dom bude v podstate jediný taký, ide o originál.

Individuálny projekt rodinného domu musia zvoliť aj tí klienti, ktorí plánujú stavať na netradičnom pozemku, napríklad v svahovitom teréne. V takomto prípade sa musí projekt domu prispôsobovať nielen potrebám budúcich obyvateľov domu, ale aj možnostiam a zákonitostiam terénu.

Individuálny projekt má určite vyššie nároky na čas. Je vlastne hrou objednávateľa a architekta či projektanta na budúcom diele. Častokrát sa projekt mení, vyvíja, kým nájde tú správnu finálnu podobu. 

Typový projekt (katalógový dom)

Výhodou takéhoto domu je, že okamžite vidíte jeho vizualizáciu, priestorové členenie i rozmery. Je v podstate ľahko dostupný a jeho cena (vzhľadom na dané parametre, s ktorými zväčša nie je možné hýbať) je väčšinou nižšia. Niektoré firmy majú svoje typové domy vystavené aj v podobe vzorových domov, takže si priestory domu môžete pozrieť aj osobne. Nevýhodou tohto riešenia je, že u tohto typu výstavbu zväčša už nie sú možné individuálne zmeny oproti projektu a musíte si vystačiť s tým čo je navrhnuté. Prípadné zmeny v budúcnosti sú tiež pri tomto type domov veľmi limitované s ohľadom na prevedenie a konštrukciu.

Na zváženie

Už pri zvažovaní o výstavbe domu si treba zvážiť všetky plusy a mínusy jednotlivých variantov. Najvhodnejší pre každého z nás bude ten, ktorý najlepšie spĺňa naše priority, predstavy a možnosti. Potom sa stačí už len správne rozhodnúť. Veríme, že vám k tomu pomôže aj tento náš článok.

 

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

 

Tím JUST HOME

info@justhome.sk